Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Recenzje / film
W jedności siła

Zaledwie tydzień psychologicznego eksperymentu wystarczył, aby zmienić młodzież z kalifornijskiej high school w faszystowską grupę, kierującą się ideologią i zasadami obowiązującymi w nazistowskich Niemczech. Autentyczne zdarzenia z 1967 roku zobrazował w „Fali” Dennis Gansel, przenosząc miejsce akcji do współczesnej, niemieckiej szkoły.

Kadr z filmu "Fala". Fot. Kino Świat

Rainer Wenger jest nauczycielem historii w niemieckim liceum. Prowadząc zajęcia o ustrojach totalitarnych, spotyka się ze strony uczniów z przekonaniem, że nazizm to przeszłość, a demokratycznemu państwu nie grozi dyktatura. Będąc świadom siły ideologii postanawia przeprowadzić eksperyment, mający uzmysłowić uczniom na jakich fundamentach opiera się ustrój autorytarny. Wenger obwołuje się wodzem, wprowadza na zajęciach dyscyplinę, nakazuje jednakowy strój i nadaje nowo powstałej wspólnocie nazwę (tytułowa „Fala”).

Brak nudy, równość, wspólny cel i siła grupy stają się dla uczniów tak atrakcyjne, że w ciągu kilku dni jednostki buntujące się przed nową formą zajęć zostają zepchnięte na margines, a Fala rozlewa się na całą szkołę. Kiedy eksperyment wymyka się spod kontroli, spiralę nienawiści i agresji zatrzymać może jedynie Rainer Wenger, który również zaczyna zatracać się w stworzonej przez siebie ideologii.

„Fala” przywodzi na myśl inny niemiecki film oparty na prawdziwych wydarzeniach – "Eksperyment", w którym ochotnicy wcielali się w role strażników i więźniów. Obie produkcje ukazują jak łatwo jest stworzyć warunki, w których człowiek, podatny na oddziaływanie innych ludzi, odrzuca fasadę wartości moralnych i podąża za głosem instynktu domagającego się siły, władzy i przynależności do grupy.

"Fala" to film genialny w swym gatunku – doskonale napisany, wyreżyserowany i zagrany (znakomity Jurgen Vogel w roli Wengera). Jest jednocześnie obrazem, który skłania widza do głębszej refleksji nad poruszanymi problemami.

Marcin Almert / www.portalfilmowy.pl   17 września 2013 16:07
Zobacz również
Zobacz również
Wiadomości  |   Filmy  |   Osoby


Nowy partner Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego
Józef Hen z Nagrodą Specjalną SFP
Grzegorz Zariczny: Chcę robić filmy spod serca
Scroll