Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Forest Whitaker
Forest Whitaker
URODZONY: 15 lipiec 1961, Longview, Teksas
informacje
filmografia
nagrody
Wydarzenia
Wydarzenia 20
Opis
Opis
Whitaker współpracował z wieloma znanymi reżyserami i aktorami. Jego pierwszą rolą na dużym ekranie był udział w filmie Amy Heckerling "Beztroskie lata w Ridgemont High", w którym zagrał futbolistę. Jego nazwisko znalazło się wtedy obok takich gwiazd jak Nicolas Cage, Phoebe Cates, czy Sean Penn. W 1986 pojawił się w filmie Martina Scorsese "Kolor pieniędzy". Rok później wystąpił z Robinem Williamsem w komedii "Good Morning, Vietnam".

W 1988 roku Whitaker po raz pierwszy otrzymał główną rolę w pełnometrażowym filmie. Była to rola muzyka Charlie Parkera w nagrodzonym Oscarem filmie Clinta Eastwooda "Bird". By dobrze przygotować się do do tego występu, Forest na kilka tygodni zamknął się na poddaszu, gdzie miał do dyspozycji jedynie łóżko, kanapę i saksofon. Krytycy byli zachwyceni występem młodego aktora, który został nagrodzony statuetką dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Cannes i nominowany do zdobycia Złotego Globu.

W latach 90. Whitaker kontynuował współpracę z mniej lub bardziej znanymi reżyserami. Neil Jordan powierzył mu rolę "Jody'ego" w filmie "Gra pozorów". W 1994 roku Whitaker był częścią zespołu aktorskiego filmu "Prêt-à-Porter", który otrzymał (przyznaną po raz pierwszy) nagrodę National Board of Review dla zespołu aktorskiego. Rok później zagrał w filmie "Dym", a jego występ Variety oceniło jako "jak zawsze niezwykle emocjonalny".

W 1999 roku Whitaker zagrał rolę mieszkającego na dachu i pracującego dla mafii płatnego zabójcę w filmie "Ghost Dog: Droga Samuraja" w reżyserii Jima Jarmuscha. Wielu uważało, że jest to "idealna i ostateczna" rola dla Whitakera. Forest długo przygotowywał się do roli zabójcy postępującego zgodnie z zasadami kodeksu samurajów, studiując dalekowschodnią kulturę i medytując przez długie godziny by "oczyścić swoją duszę".

Kolejna rola Whitakera okazała się przeciwieństwem dotychczasowych występów. Aktor zagrał w filmie "Bitwa o Ziemię", który został uznany jednym z najgorszych filmów w historii. Jednakże reżyser, Roger Christian zachwalał rolę Whitakera, twierdząc, że "wszyscy będą bardzo zaskoczeni, gdyż Forest znakomicie wykorzystał swój donośny głoś i śmiech". "Bitwa o Ziemię" zdobyła siedem Złotych Malin. Whitaker był nominowany w kategorii "Najgorszy aktor", ale "przegrał" z kolegą z planu, Barrym Pepperem.

Jak dotąd największy aktorski sukces Whitaker odniósł grając główną rolę w filmie "Ostatni król Szkocji". By jak najlepiej przedstawić postać ugandyjskiego dyktatora Idi Amina, Whitaker przytył, nauczył się gry na akordeonie, przeczytał książki o Aminie, obejrzał filmy dokumentalne na jego temat. Był też w samej Ugandzie, gdzie rozmawiał z przyjaciółmi, poddanymi i ofiarami generała, a nawet nauczył się języka Suahili i opanował wschodnioafrykański akcent, jakim mówił Amin.

Za rolę w tym filmie Whitaker zdobył wiele prestiżowych nagród, przede wszystkim Oscara dla Najlepszego aktora pierwszoplanowego, co uczyniło go czwartym Afroamerykaninem, który tego dokonał. Ponadto Whitaker zdobył Złoty Glob dla najlepszego aktora w dramacie, nagrodę Screen Actors Guild, nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych - BAFTA, został też wyróżniony przez stowarzyszenia krytyków z Nowego Jorku, Los Angeles oraz od największego stowarzyszenia krytyków - BFCA.

Od 1996 roku Whitaker jest mężem aktorki Keishy Nash, którą poznał na planie filmu "Eksplozja". Mają dwie córki - Sonnet i True. Ponadto mają jeszcze dwoje dzieci z poprzednich związków: Whitaker syna Ocean, a Keisha córkę Autumn.

Aktor jest wegetarianinem, uprawia jogę, ma czarny pas w karate.
AK / opis redakcji
Nagrody i nominacje
Nagrody i nominacje
2007
...
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Oscary
1988
...
Najlepszy aktor
Cannes
Scroll