Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
URODZONY: 06 marzec 1926, Suwałki
ZMARŁ: 09 październik 2016 w wieku 90 lat (Warszawa, Polska)
informacje
filmografia
nagrody
Wydarzenia
Wydarzenia 809
Filmografia
Filmografia
 PION REŻYSERSKI (53)
 SCENARIUSZ (37)
 AKTOR (16)
 SCENOGRAFIA (1)
 PRODUKCJA (1)
 ZDJĘCIA (1)
Opis
Opis
Wybitny reżyser filmowy i teatralny. Wybitny reżyser filmowy i teatralny, prezes honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie (1946-1949). Był absolwentem Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi (dyplom uzyskał dopiero w 1960 roku). Po ukończeniu studiów został asystentem Aleksandra Forda przy realizacji "Piątki z ulicy Barskiej" (1953). Współtworzył tzw. Polską Szkołę Filmową, którą zapoczątkowało nakręcone przez niego "Pokolenie". Jego asystentem przy tym filmie był Kazimierz Kutz, a w obsadzie aktorskiej znaleźli się m. in. Zbigniew Cybulski, Tadeusz Janczar i Roman Polański.

Jego kolejny obraz zatytułowany "Kanał" przyniósł mu Srebrną Palmę na MFF w Cannes. Do historii polskiej kinematografii przeszedł również jego kolejny film "Popiół i diament", w którym rozprawiał się z mitem Polaka-powstańca. W późniejszych latach zrealizował również m.in. "Niewinnych czarodziei" i "Popioły". Kolejnym wielkim filmem okazało się "Wszystko na sprzedaż" z wielką kreacją młodziutkiego Daniela Olbrychskiego, który zagrał jeszcze w dziewięciu innych filmach reżysera (m. in. nominowane do Oscara "Ziemia obiecana" i "Panny z Wilka", a także "Wesele", "Brzezina" czy też "Pan Tadeusz"). Filmografia Andrzeja Wajdy obejmuje również obrazy biograficzne tj. "Danton" oraz "Korczak".

Odrębny rozdział w karierze Andrzeja Wajdy stanowią filmy nakręcone w ramach tzw. Kina Moralnego Niepokoju. Zapoczątkował je "Człowiek z marmuru". Jego kontynuacją był "Człowiek z żelaza" (Złota Palma w Cannes). W obu wspaniałe role zagrali Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz. Ukoronowaniem tego tryptyku filmowego jest biograficzny "Wałęsa. Człowiek z nadziei" z Robertem Więckiewiczem w tytułowej i Agnieszką Grochowską jako Danuty Wałęsy. Po mniej udanych latach 90. (z wyjątkiem "Pana Tadeusza" i spektaklu Teatru TV "Bigda idzie" ze znakomitą kreacją Janusza Gajosa) w pierwszej dekadzie XXI wieku, realizując przede wszystkim "Katyń" (nominacja do Oscara, siedem Orłów), ale także "Zemstę" i "Tatarak". Jego ostatni film „Powidoki” z rolą Bogusława Lindy jako Władysława Strzemińskiego, ma mieć niedługo premierę. Dopiero co został wybrany jako polski kandydat do Oscara.

W latach 1972-1983 był szefem artystycznym Zespołu Filmowego "X". Pod jego skrzydłami swoje pierwsze fabuły realizowali m. in. Ryszard Bugajski, Feliks Falk, Agnieszka Holland i Janusz Zaorski.

Andrzej Wajda był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, któremu przewodził w latach 1978-1983. Do śmierci pełnił funkcję Prezesa Honorowego SFP. W przeszłości był też członkiem Komitetu Kinematografii oraz senatorem (1989-1991). Był także honorowym członkiem Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji (od ponad trzydziestu lat) oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Był laureatem wielu krajowych i zagranicznych nagród i odznaczeń. Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła go honorowym Oscarem za całokształt twórczości (2000).

W 2011 roku otrzymał również najwyższe polskie odznaczenie państwowe, Order Orła Białego, w uznaniu "znamienitych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej, za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie". W 2002 roku założył, działającą do dziś, Mistrzowską Szkołę Filmową Andrzeja Wajdy. Andrzej Wajda był również laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2014).
EJ / opis redakcji
Nagrody i nominacje
Nagrody i nominacje
2009
...
Nagroda im. Alfreda Bauera
MFF w Berlinie
2009
...
Nominacja: Najlepszy film
MFF w Berlinie
1997
...
Nominacja: Najlepszy film
MFF w Berlinie
1996
...
Nagroda za wybitny wkład artystyczny
MFF w Berlinie
1996
...
Nominacja: Najlepszy film
MFF w Berlinie
1988
...
Nominacja: Najlepszy film
MFF w Berlinie
1981
...
Najlepszy film
Cannes
1981
...
Najlepszy film konkursowy
Cannes
Scroll