Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Tadeusz Konwicki
Tadeusz Konwicki
URODZONY: 22 czerwiec 1926, Nowa Wilejka
ZMARŁ: 07 styczeń 2015 w wieku 88 lat (Warszawa, Polska)
informacje
filmografia
Wydarzenia
Wydarzenia 112
Filmografia
Filmografia
 SCENARIUSZ (19)
 AKTOR (10)
...
 PION REŻYSERSKI (8)
Opis
Opis
Polski pisarz, scenarzysta, reżyser, kierownik literacki zespołów filmowych, współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej i kina autorskiego. Scenarzysta "Zimowego zmierzchu", "Matki Joanny od Aniołów", "Faraona", "Jowity", "Austerii", "Kroniki wypadków miłosnych". Patron wartościowych inicjatyw, zrodzonych w tych zespołach filmowych, których był kierownikiem literackim, zwłaszcza w zespole KADR.

Tadeusz Konwicki zdał egzamin dojrzałości podczas okupacji, na tajnych kompletach. W latach 1944-1945 walczył w antykomunistycznej partyzantce AK na Wileńszczyźnie. Od 1945 r. studiował polonistykę na UJ w Krakowie. Od 1946 współpracował z tyg. Odrodzenie. Od 1947 mieszka w Warszawie.

Tadeusz Konwicki publikował swoje książki zarówno w obiegu oficjalnym (m.in. "Dziura w niebie", "Sennik współczesny", "Zwierzoczłekoupiór", "Nic albo nic", "Kronika wypadków miłosnych", "Kalendarz i klepsydra" oraz – już po upadku komunizmu – "Bohiń", "Czytadło"), jak i – od połowy lat 70. po krach reżimu – w podziemiu (np. "Kompleks polski", "Mała apokalipsa", "Wschody i zachody księżyca").

Andrzej Łapicki: "
W moim rankingu pisarzy polskich Tadzio zajmuje pierwsze miejsce.
Chociaż pochodzi z Litwy, jest absolutnie polski w duchu, w języku, w sposobie myślenia".

Debiut reżyserski Konwickiego – "Ostatni dzień lata" (1958) – był rewelacją na skalę światową. Nakręcony z nieliczną ekipą, wyprzedzał francuską Nową Falę tonacją osobistej wypowiedzi twórcy i nowoczesną formą (wyłącznie plener, dwuosobowa obsada aktorska). Kolejne filmy: "Zaduszki", "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Dolina Issy" (wg powieści Czesława Miłosza), Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza. Lawa potwierdziły niepowtarzalny charakter kina Konwickiego.

Filmy Konwickiego zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach w Edynburgu, Mannheimie, San Remo i Wenecji, a także na FPFF w Gdyni i LLF w Łagowie. Krytycy z SFP wyróżnili Złotą Taśmą "Lawę".
Tadeusz Konwicki otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową – za Osiągnięcia Życia (2002), medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2005) oraz, na 36 FPFF w Gdyni (2011), Platynowe Lwy za Całokształt Twórczości.

Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Prof. Tadeusz Lubelski: 
Tadeusz Konwicki – pierwszy pisarz, który zaczął u nas reżyserować – bynajmniej nie wprowadził do naszego kina fałszywie rozumianej literackości. Wprowadził za to nowoczesne rozumienie autora – jako tego, kto odpowiada za ogół decyzji artystycznych podjętych w filmie. Jego własne, autorskie filmy zawsze były wywrotowe wobec konwencji stosowanych w kinie wcześniejszym. Także kiedy sam zaczął adaptować klasykę literacką, czynił to w sposób przekorny, sobie tylko właściwy.

Andrzej Titkow: "Tadeusz Konwicki jest dla mnie jak wzorzec metra z Sevres pod Paryżem, ale jest on też całkiem realnym, mieszkańcem ulicy Górskiego w Warszawie. Był jednym z przewodników mojej młodości, człowiekiem który kształtował mój umysł i serce. Jego książki i filmy były dla mnie (i są nadal) znakiem nadziei, że ludzka wspólnota, choć tak trudna, jest przecież możliwa. Zrobiłem o Nim dwa filmy dokumentalne, ale nie mogę powiedzieć, że wiem kim jest. Pozostaje Tajemnicą…"
opis redakcji
Scroll