Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Wiosenna bujność traw (1961)
oceń:
--
plakat: Wiosenna bujność traw
Opis filmu
Opis filmu
Lata 20. minionego wieku. Bud i Wilma (nazywana Deanie) są dwojgiem zakochanych w sobie nastolatków, którzy dorastają w małym miasteczku w stanie Kansas. Chłopak pochodzi z zamożnej rodziny, a jego apodyktyczny ojciec dąży do tego, by syn zrobił spektakularną karierę. Z kolei matka dziewczyny to snobistyczna hipokrytka, wychowująca córkę w restrykcyjny, purytański sposób. Dwoje młodych kocha się miłością romantyczną - nie dążą do skonsumowania związku, zaś ich wiek wyklucza małżeństwo.
Targani namiętnościami, uciekają w chorobę. Bud doznaje kontuzji na boisku do koszykówki i zostaje przewieziony do szpitala z wysoką gorączką. Decyduje się nie spotykać więcej z ukochaną. Deanie ma atak histerii, a po nieudanej próbie spotkania z Budem rzuca się do wodospadu. Wyratowana, przez ponad dwa lata leczy się w szpitalu psychiatrycznym.
Tymczasem chłopak poddaje się woli ojca i zaczyna studia w Yale. Zdesperowany popada w alkoholizm. Fortuna ojca przepada z powodu krachu na giełdzie. Deanie wychodzi ze szpitala i odnajduje Buda, który wiedzie życie w ubóstwie, ożeniony z kelnerką Angeliną. Dziewczyna decyduje się na ślub z młodym doktorem. Wydaje się, że zarówno ona, jak i dawny ukochany znaleźli w końcu siłę, by oderwać się od smutnych doświadczeń z okresu dojrzewania.

Film wyreżyserowany przez Elię Kazana to melodramat, a zarazem studium związku zniszczonego przez restrykcyjnych rodziców, jak też refleksja nad rolą seksualności w procesie wychowania. Pod wpływem nacisku zewnętrznego bohaterowie hamują swoje naturalne potrzeby i pragnienia, co prowadzi do tragicznego finału. Jednocześnie Kazan ukazuje przekształcanie się romantycznego, idealistycznego uczucia młodych z lat 20. w mądrość, którą w wieku starszym, dekadę później, będą mogli spożytkować w inny sposób. Czyni to w sposób rozważny, choć pozbawiony humoru, ze współczuciem dla swoich bohaterów oraz z filmowym rozmachem, kreśląc wyraziste portrety psychologiczne. Atmosfera jest gęsta, przesycona plotkami, brakiem zrozumienia dla uczucia. Dobraną parę na ekranie stworzyli Warren Beatty jako Bud oraz Natalie Wood w roli jego ukochanej.
Tytułowa „wiosenna bujność traw” stanowi cytat z poezji Williama Wordswortha, angielskiego romantyka czytanego na lekcji przez Deanie. Scenariusz filmu, napisany przez Williama Inge’a, został nagrodzony Oscarem.
Adam Wyżyński / opis redakcji
Tagi: Rozłąka, kansas, zakazana miłość, krach giełdowy
Dane produkcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1961
KRAJ PRODUKCJI:
USA
JĘZYK PRODUKCJI:
angielski
RODZAJ / GATUNEK:
Melodramat, Romans
PREMIERA ŚWIAT:
10 październik 1961
TYTUŁ ORYGINALNY:
Splendor in the Grass
PRODUKCJA:
NBI Productions, Newton Productions, Warner Bros. Pictures
Dane techniczne
Dane techniczne
CZAS:
124 min
OBRAZ:
kolor, 1,85:1
DŹWIĘK
mono
Scroll