Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Sami swoi (1967)
oceń:
ilość ocen: 4
4.8
plakat: Sami swoi
Wydarzenia
Wydarzenia 23
Opis filmu
Opis filmu
W pierwszych latach po wojnie, w czasie wielkich migracji, na Ziemie Zachodnie przybywają z kresów dwie rodziny- Karguli i Pawlaków. Gdzieś za Bugiem, na maleńkich gospodarstwach, walczyli ze sobą do upadłego od momentu, kiedy Kargulowa krowa weszła na pole Pawlaka, ten zaś podorał sąsiadowi miedzę na trzy palce. Spłonęły dwie stodoły, polała się krew,
a Jasiek Pawlak, by uniknąć kary więzienia, musiał emigrować do Ameryki. Gdy po latach przyjeżdża w odwiedziny do brata Kazimierza ku własnemu zaskoczeniu zastaje go w najlepszej komitywie ze znienawidzonym Władysławem Kargulem, ich dzieci zaś w szczęśliwym związku małżeńskim. Chcąc udobruchać brata, Kaźmierz zaczyna opowieść od początku osiedlenia się na Ziemiach Zachodnich. Na owych terenach ziemi było pod dostatkiem, każdy mógł obsiać, ile zdołał, ale dawna waśń trwała, podtrzymywana temperamentem adwersarzy, choć podkopywana potajemną miłością ich dzieci-Jadźki i Witii. Kargul, i Pawlak kłócą się o jedynego w okolicy kota kupionego za kwintal pszenicy, o konia, trudniejszego do zdobycia niż czołg czy armata, o pomoc weterynarza, którego trzeba najpierw spoić bimbrem. Ale te pionierskie warunki życia wymagają od nich zaradności, toteż w chwilach potrzeby pieniactwo odchodzi na plan dalszy, zastąpione solidarnością i chrześcijańskim nakazem pomocy bliźniemu.
Jedna z najlepszych i najpopularniejszych polskich komedii, wywodząca się z tradycji Fredrowskiej Zemsty. Znakomicie nakreślone, realistyczne i groteskowe charaktery bohaterów wpisane zostały w barwne tło obyczajowe.
J.Sł. / opis redakcji
Dane produkcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1967
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Komedia, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
15 wrzesień 1967
TYTUŁ ORYGINALNY:
Sami swoi
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy Iluzjon
Dane techniczne
Dane techniczne
CZAS:
78 min
OBRAZ:
czarno - biały, kolor
Scroll