Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Przesłuchanie (1982)
oceń:
ilość ocen: 5
4.8
plakat: Przesłuchanie
Polityczny, Fabularny, psychologiczny, Polska, 111 min, premiera PL: 1989
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Scenariusz: Ryszard Bugajski
o filmie
obsada
ekipa
nagrody
zwiastun
Wydarzenia
Wydarzenia 52
Zwiastun
Zwiastun
pokaż wszystkie (3)
zwiń listę
Opis filmu
Opis filmu
Pierwsza połowa lat pięćdziesiątych. Antonina Dziwisz jest młodą, atrakcyjną piosenkarką i szczęśliwą żoną. Jeździ po kraju z zespołem i występuje przed robotniczo-chłopską publicznością. Podczas jednego koncertu, tuż po kłótni z mężem, zostaje przemocą upita przez dwóch osobników. Budzi się w więzieniu. Zostaje przesłuchana przez majora „Kąpielowego”, który szczegółowo i ostentacyjnie bada jej życie erotyczne. Oskarżają także o nielegalny handel walutą. Tonia odmawia podpisania protokołu. Dalsze przesłuchania prowadzi porucznik Morawski.
Antonina siedzi w celi z Mirą Szajnert, chłopką Honoratą i zagorzałą komunistką Witkowską. Podczas kolejnych przesłuchań oprawcy żądają, by dziewczyna złożyła zeznania obciążające majora Olchę, oskarżonego o zdradę ojczyzny. Witkowska namawia Antoninę, by się przyznała, gdyż „władza ludowa nie może się mylić”. Okrutne tortury fizyczne i psychiczne sprawiają, że dziewczyna jest bliska załamania. Lecz walczy nadal. Nawet karcer, zalany po sufit wodą i symulowane rozstrzelanie nie są w stanie jej załamać. W czasie konfrontacji Mira Szajnert potwierdza zeznanie oskarżające Tonię o współpracę z obcym wywiadem. Oficerowie bezpieki pokazują Konstantemu protokół, w którym jego żona przyznaje się do zdrady.
W rozmowie z Antoniną mąż zapowiada rozwód. Dziewczyna próbuje popełnić samobójstwo przegryzając sobie żyły. Wigilię Bożego Narodzenia spędza w szpitalu. Odwiedza ją Morawski i składa życzenia świąteczne. Dochodzi do erotycznego zbliżenia. Tonią po jakimś czasie wyznaje śledczemu, że jest z nim w ciąży i obiecuje zachować w tajemnicy informację, kto jest ojcem dziecka. Morawski przynosi wiadomość, że Olcha został rozstrzelany. Tonią rodzi córeczkę, którą władze więzienne zabierają matce. Umiera Stalin. Morawski informuje ją, że wkrótce będzie wolna. Po wyjściu Toni z pokoju popełnia samobójstwo. Antonina Dziwisz wychodzi z więzienia i wraz z córeczką wraca do domu.
Utwór Bugajskiego został uznany przez ówczesną władzę za „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”. Stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania Zespołu „X” Andrzeja Wajdy. Wielka kreacja aktorska Krystyny Jandy.
"Mój film jest manifestem człowieka, który chce być wolny, bez względu na cenę, jaką musi zapłacić". (Ryszard Bugajski).
W.P. / opis redakcji
Nagrody i nominacje
Nagrody i nominacje
1990
...
Najlepsza aktorka
Cannes
1990
...
Nominacja: Najlepszy film
Cannes
Dane produkcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1982
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Polityczny, Fabularny, psychologiczny
PREMIERA POLSKA:
1989
TYTUŁ ORYGINALNY:
Przesłuchanie
TYTUŁ ANGIELSKI:
Interrogation
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy X
Dane techniczne
Dane techniczne
CZAS:
111 min
OBRAZ:
kolor
DŹWIĘK
stereo
Scroll